23.01.2023

İl Müftüsü Abdurrahman Şahin'in üç aylar mesajı

Müminlerin zihin ve gönül dünyasında büyük bir kıymeti olan mübarek üç aylara kavuşmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. Bu gün itibariyle rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş bulunuyoruz. Yüce Rabbimiz bu rahmet, bereket ve mağfiret dolu günlerden hakkıyla istifade etmeyi bizlere nasip eylesin. İbadetlerimizle bizleri manen dirilten, iyiliklerimizle ahlakımızı olgunlaştıran, hayır ve hasenatımızla kardeşliğimizi pekiştiren böyle bir mevsime bizleri kavuşturan Rabbimize sonsuz hamd u senalar olsun.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) de; “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur” duasıyla bu ayların ne kadar kıymetli olduğunu ümmetine haber vermiştir. Bu anlayış ve bilinçle idrak ettiğimiz üç aylar, yaratılış gayemizi anlama, kulluk sorumluluğumuzu hatırlama, yeniden bir nefis muhasebesi yapma ve Rabbimizin sonsuz rahmetine yönelme adına bizlere sunulmuş büyük bir fırsattır.

Üç aylar, her şeyden önce bir arınma ve yenilenme mevsimidir. Dolayısıyla rahmet, bereket ve mağfiret dolu bu günlerde, iman ve kulluk sorumluluğumuzu yeniden gözden geçirmeliz.Tövbe, istiğfar ve dualarımızla Rabbimize yönelmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve bütün İslam mübarek üç aylarını tebrik ediyorum. Üç ayların ve içinde bulunan mübarek gecelerin başta aziz milletimiz olmak üzere Müslümanların birlik-beraberliğine; insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını temenni ediyorum. Yüce Rabbimiz, bu mübarek gün ve gecelerde yapılacak dualar, ibadetler ve iyilikler hürmetine bizleri, âlemi İslam’ı ve tüm insanlığı her türlü kötülükten muhafaza eylesin.

Abdurrahman ŞAHİN
İl Müftüsü