15.10.2022

Bayburt'ta 263 hafız icazet aldı

Bayburt İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 263 öğrenci için "Hafızlık İcazet Merasimi" düzenlendi. 

Bayburt İl Müftülüğüne bağlı Merkez Kaleardı Erkek Kur'an Kursu, Oruçbeyli Köyü Erkek Kur'an Kursu, Adabaşı Kıyasi Şaentürk Erkek Kur’an Kursu, Merkez Zinnet Taştan Erkek Kur’an Kursu, Danişment Kız Kur'an Kursu, Arpalı Zakire Hanım Kız Kur'an Kurslarında ve Erdem Bayazıt  Hafızlık Proje İmam Hatip orta okulunda hafızlığını tamamlayan 263 öğrenci için "Hafızlık İcazet Merasimi" düzenlendi.

Bayburt Üniversitesi Busenaz Sürmeneli Kapalı Spor salonunda yapılan törene, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Din Hizmetleri Genel Müdürü Şaban Kondi, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, İl Müftüsü Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Hasan Başoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Demirci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, jandarma Komutanı Kıdemli Albay Talha Övet, Emniyet Müdürü Nihat Uzun, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Tevhit Ayengin,  Erzurum Müftüsü Şahin Yıldırım, Trabzon Müftüsü Osman Aydın, kamu kurum müdürleri,  siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri öğrenci velileri ve çok sayıda davetli katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören  Kur'an-ı Kerim tilaveti ve protokol konuşmaları ile devam etti.

Programın açış konuşmasını yapan Bayburt il Müftüsü Hasan Başoğlu: “Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek, Onun muhafızı olan yavrularımızın İcazet Merasimine hepiniz hoş geldiniz, Safa getirdiniz.

Hafızlık müesseselerinin ve hafız olmanın kendisine çok yakıştığı Bayburtlu kardeşlerimiz, köy kasaba ve şehirlerde mütevazi şartlarda Kur'an Kursları yapmış ve binlerce hafız yetiştirmiştir. Bugün nerede bir Bayburtlu ile karşılaşsanız  10 kişiden 7'si ya hafız yada bir Kur'an kursunda okumuştur. Zamanla fiziki olarak yıpranan binalara 28 Şubat süreci de etki edince Hafızlık Kurslarımızda okuyan öğrenci sayımız azalmış, dolayısıyla hafız mezun sayılarında da azalmalara sebep olmuştur.

Ancak Bayburtlu hemşehrilerimiz halkı tekrar eski günlere dönmek için yeni Kursları  inşamıza, eski kurslarımızın, tadilat ve onarımına destek verdiler. Yeni binalarımızla, onarılan binalarımızla ve Erdem Beyazıt Hafızlık Proje İmam-Hatip Ortaokulu ile  öğrenci sayımızı 550 lere çıkardık. İşte bugün son üç yılda hafızlığını bitren 263 Hafızımızı mezun ediyoruz.

Hafızlarımızı yetişmesinde katkıları olan başta Devlet büyüklerimize,  hayırseverlerimize, Mensubu olmakla onur duyduğum Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve Bayburt kurum ve kuruluş yönetici ve çalışanlarına,  yine tarih boyu kurslara gerek maddi, gerekse manevi destek veren, çocuğum hafız olsun diyerek kurslara gönderen kıymetli Bayburtlu hemşerilerime, değerli fedakar ve vefakar personelime ve  öğreticilerime teşekkür ediyorum.  Öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” ifadelerini kaydetti.

Selamlama Konuşması yapmak İççin Kürsüye çıkan Din Hizmetleri Genel Müdürü Şaban Kondi: “Bayburt'ta Hafızlaramızın icazet merasimi sadece Bayburt için değil ülkemiz, milletimiz ve insanlık için Bayburt'tan yeni yıldızların doğduğunu görmekteyiz. Kur'an'ı hem ezberleyen hem de Kur'an'ın ahkamı ile hayatını düzenleyecek olan gençlerimizin icazet merasiminde bulunuyoruz. Bu icazet merasiminin hazırlanmasında çocuklarımızın Kur'an kurslarına gönderilmesinde katkıları olan anne babalarından, onları yetiştiren çok değerli hocalarından, bu imkanları sağlayan devlet büyüklerimizden ve hayır sahiplerimizden Yüce Rabbim razı olsun.

Kur'an-ı Kerim içinde hiçbir şüphe bulunmayan bir kitaptır. İnsanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak insanlara dünya ve ahiret huzur ve mutluluğunu yaşatmak için gönderilen bir kitaptır.  Kur'an'ın ete kemiğe bürünmüş şekli olan da sevgili peygamberimiz (sas)  tüm insanlık için bir örnektir.

Kur'an'ın her sahifesi  bize ahlaki değerlerimizi, insanlarla olan ilişkilerimizi, Rabbimizle olan irtibatınızı hatırlatan bir kitaptır. Aile bireylerimize, çevremize, tabiata, dünya üzerindeki bütün insanlığa karşı sorumluluğumuzu bize öğreten bir kitaptır.  Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim'in temel hedefi insanın kalbine Allah'ı yerleştirmektir.

 O zaman geliniz çocuklarımızın dünyasını, okuyacağı üniversiteyi, kazanacağın parayı bineceği arabayı düşündüğümüz kadar onların ahiretini düşünelim. Anasına, babasına, ailesine, vatanına, milletine, ezanına  ve bayrağına sahip olacak gençlerimizin yetiştirmesi noktasında hep beraber el ele verip anaya babaya saygının  Allah'a itaat olduğunu, topluma hürmet ve topluma karşı sorumlulukları yerine getirmenin sünnet olduğu bilinci içerisinde olan gençlerimizi yetiştirelim” dedi.

Selamlama konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan İdris Bozkurt, 263 Hafızı, ailelerini, hocalarını ve hafızların yetişmesinde katkısı olan hayırseverleri tebrik ederek şunları kaydetti:

“Rabbimizin Nahl Suresi 97. Ayette hepimize şu müjdeyi veriyor. “Erkek olsun kadın olsun, kim inanmış bir insan olarak dünya ve âhirete yararlı işler yaparsa kesinlikle ona güzel bir hayat yaşatacağız..” dünyada verdiklerinin daha iyisini daha güzelini bizlere mükafat olarak vereceğini Rabbimiz bizlere müjdeliyor.

Sizler Kur’an-ı Kerim-i okuyarak hatta ezberleyerek bugünlere geldiniz. Ama sadece okumak ezberlemek yetmez. Kur’an’ın muhtevasını da en güzel şekilde anlamaya hatta onu hayatımıza tatbik etmeye, örnek hayatımızla tüm insanlığa da örnek olmaya inşallah Rabbim hepimize nasip eder. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar sizleri tebrik ediyorum.” dedi

Törende selamlama konuşması yapan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci: Bugün 263 hafız kardeşimizin icazet merasiminde bulunmaktan derin mutluluk duyuyoruz. Şunu hiçbir zaman Unutmayalım ki İlahi ve beşer hayatın vazgeçilmez bir parçası okumak, eğitim ve genel manada hayatı yaşarken edinilen faydalı bilgileri gelecek kuşaklara aktarma adına bir gayret içinde olmak zorundayız. Asırlar boyunca üç kıtaya hükmetmiş bir milletin evlatları olarak  gittiğimiz her yerde Allah'ın Kelamını taşımış, O'nun Yüce emirleri doğrultusunda adaleti ve düzeni tesis etmişiz. Buradaki hafız kardeşlerimizde inşallah öğrendiklerini geleceğe aktaracak ve yeni hafızlar yetiştirerek hafızlık müessesini devam ettirecekler. Sevgili gençler, güzel ve kutlu bir yoldasınız yolunuz ve bahtınız açık olsun.” ifadeleri kaydetti.

Selamlama konuşması için kürsüye çıkan Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, şu ifadeleri kaydetti:  “Bugün Bayburt için çok anlamlı bir gün..  Bayburt insanının Kur'an'a saygısını Kur’an-ı hayat tarzını yaşamak istediğini, hafızlık kültürünün Bayburt'ta çok güçlü bir şekilde yaşandığını bizler çok derinden hissediyoruz.

Bu gelenek çok derinlerden gelmiştir. Anadolu irfan geleneğinin en önemli şehirlerinden biri olarak çok önemli alimleri, çok önemli insanları, çok önemli tasavvuf büyüklerini çıkarmış bir şehrin evlatlarıyız.  Bu manada Kur'an kursuna gönderme geleneğinin de çok güçlü yaşandığını hep birlikte müşahede ediyoruz ve bunun mutluluğu içerisindeyiz.”

Vali Epcim: Diyanet İşleri Başkanlığımızın bizlere çok güçlü destekleri var

Konuşmalarını sürdüren Vali Epcim: “Diyanet İşleri Başkanlığımızın bizlere çok güçlü destekleri var. Son3-4 yılda özellikle Kur'an kursu altyapısında Bayburt'ta çok önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerin sonucu olara 263 Hafız yetiştiren bir ortama doğru geldik.  Daha önce Bayburt diğer illere özellikle çevre illere öğrenci gönderiyordu. Bu hususta Diyanet İşleri Başkanlığımızın desteğini aldık. Ama tabii ki buna liderlik eden Bayburt Müftüsü Hasan Başoğlu Beyefendiye çok teşekkür ediyorum Çok güzel bir organizasyon yaptı. Kendi bedeniyle inşaatlarda çalıştı. Ve imam arkadaşlarımızı da  o inşaatlarda beden gücüyle çalıştıran bir yaklaşımı ortaya koydular. Bundan dolayı Müftülüğümüzü ve müftülük personelimizi canı gönülden tebrik ediyorum.  Diyanet İşleri Başkanlığımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” dedi.

İcazet merasiminde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç: Sözlerimin başında Muhterem Diyanet İşleri başkanımız Prf. Dr. Ali Erbaş Hocamızın sizlere olan selamlarını, sevgilerini, hayır dualarını, tebrik ve takdir dileklerini iletmek istiyorum

Sizlerle bu mutlu günü paylaşmaktan ayrıca huzur ve memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Alimler diyarı Baberti Hazretlerinin mekanı Bayburt'a bu tablo bu  hafız kardeşlerimizin görüntüsü nekadar da yakışıyor. Hafızlarımızı, hafız kardeşlerimizin anne babalarını ve onlara akşam sabah emek veren Kur'an kursu öğreticilerimizi ve Kur'an kurslarımızın yaşatılması için bütün vaktini mesaisini harcayan başta İl Müftümüz ve ekibi olmak üzere bütün Bayburtlu kardeşlerimizi, hayırsever kardeşlerimizi de tebrik ediyorum.” dedi.

Hafızlık nimeti her faniye nasip olan bir nimet değildir.

Konuşmalarına devam eden Başkan Yardımcısı Kadir Dinç: “Aziz kardeşlerim hafızlık nimeti her faniye nasip olan bir nimet değildir. O sebeple bugün Hafız olan kardeşlerimiz her türlü tebrik ve takdiri hak etmiş durumdadırlar. Onlar Cenab-ı Hakk'ın en büyük lütuf ve ihsanına mazhar olmuşlardır. Onlar peygamberlerin varisleri olmuşlardır. Çünkü peygamberlerin bıraktığı miras ilim mirasıdır. Peygamberlerin bıraktığı ilim mirasına hafızlık yaparak bu kardeşlerimiz nail olmuşlardır.  Hafız kardeşlerimiz harf harf kelime kelime ayet ayet sure sure Kur'an-ı satırlardan alarak sadırlarına nakş ettiler. Onların her biri ayaklı Kur'an oldular.

En hayırlı merasim Kur'an için yapılan merasimdir. En hayırlı meclis içinde Kur'an'ın konuşulduğu  meclistir. En hayırlı sadaka Kur'an-ı Kerim hizmetine yapılan sadakalarıdır. o sebeple şu anda burada en hayırlı insanlar topluluğu ile beraber olduğumuzun adeta meleklerin kanatları altında bulunduğumuz un idraki içerisinde olmamız gerekiyor Zira aleyhisselatu vesselam Efendimiz Kur'an'ı ezberleyen onu hisseden ahkamı ile amel edenler adeta Kur'an'ı Taşıyan vahiy getiren şerefli Meleklerle beraberdir ler bu kardeşlerimiz yavrularımız Taşıyan meleklerin dostu olmuşlardır.

O sebeple her türlü tebrik ve takdiri hak etmektedirler.

Hafızlarımız rahmetin  ve bereketin kaynağı olmuşlardır.

Kadir Dinç konuşması şöyle devam etti: “Cenabı Peygamber (sas) içinde Kur'an'dan bir parça bulunmayan kal para bulmuştur. İçinde Kur'an okunmayan evlerin Mezarlıktan farkı yoktur buyuruyor. Şu anda bu hafız kardeşlerimiz  Bayburt’umuzu bir mezarlık görünümünde olmaktan kurtarmıştır. İçinde Kur'an kursu bulunmayan mahallenin, semtin ilçenin köyün kendisinde Kur'an okunmayan yerin Mezarlıktan farkı yoktur. şu anda bu kardeşlerimiz hem Bayburt’umuz hem de bütün ülkemiz için rahmetin  ve bereketin kaynağı olmuşlardır.”

Hafızlarımızla ülkemizin dört bir köşesinde Kur’an'ın sesi yankılanmaktadır.

 

Kur’an kurslarındaki sayısal verilere de değinen Dinç, şunları kaydetti: “Ülkemizde sadece 2022 yılı hafızlık belgesi verdiğimiz hafız sayısı 12500 olmuştur. Bu tarihinin en yüksek rakamıdır. Hamd olsun  şu anda bizim 4-6 yaş grubunda Kur'an kursuna devam eden 175 bin yavrumuz bulunmaktadır. Bu yavrularımız besmele çekmekte hamdüsena getirmekte anne babaya saygıyı, Allah sevgisini, peygamber sevgisini, vatan sevgisini, canlılara hürmet ve Merhameti öğrenmeye başlamıştır.  Kur'an kurslarımızda  şu an itibariyle 1500 yatılı Kur'an kursumuzda 84 bin hafızlığa çalışan yavrumuzla ülkemizin dört bir köşesinde Kur’an'ın sesi yankılanmaktadır. Ne kadar hamd etsek ne kadar şükretsek azdır.”

Dinç: Hafızlarımızın anne ve babları, kurtuluşun Kur'an ve sünnette olduğunu anladınız.

Hafızlara ve ailelerine seslenen Dinç: “Aziz kardeşlerim, hafız yavrularımızın anne babaları sizlerin her birinin ellerinden öpüyor sizlere dualar ediyoruz. Siz kurtuluşun, çarenin,huzurun Kur'an ve sünnette olduğunu anladınız ki çocuklarınızı Kur'an kurslarımıza gönderdiniz. Önce Kur'an eğitimi alsın dediniz. Dua ettiniz.  Size Müjdeler olsun!  Bugün burada kabul olunmuş duanızın mutluluğunu paylaşıyoruz.

Mahşer meydanında herkesin kendi derdine düştü bir anda Siz, Rabbinizden gelen tebriklerin başınıza takılın taçların parıltısını gördüğünüzde  “Bana bu ikramlar bu izzetler niçin verildi? dediğinizde “Size müjdeler olsun! Çocuğunuzu hafız yaptınız. O sebeple Cenabı Hak sizden razı oldu. Mükafat olarak da size bu tacı gönderdi denildiğinde esas mutluluğu o zaman yaşamış olacaksınız.

Kıymetli kardeşlerim Hafız yavrularım artık Siz bundan sonra sabah kalktığınızda Kur'an'ı okumadan güne başlamaya caksınız. Akşam olduğunda Kur'an-ı Kerim'i okumadan Başınızı yastığa koymayacaksınız. Ezberlediğiniz Kur'an-ı Kerim'i yaşanan bir hayata dönüştüreceksiniz Çünkü siz lafzıyla Tilaveti ile ibadet olunan mânâsıyla mefhumu ile medeniyet kurulan hissettiğiniz. Arapça öğrenerek dini tedrisatta bulunarak hem ülkemiz insanına hem de bütün dünya insanına  Kur’an-ı Azimüşşanın  diriltici nefesi olarak ulaşacaksınız.” dedi

Konuşmasının sonunda hayırseverlere teşekkür eden Dinç: “Buradan hayırsever kardeşlerimizi de tebrik ediyorum. Siz çok karlı bir ticarette bulundunuz. kazancınızın en bereketlisini en hayırlısını Kur’an hizmetinin yaşaması için harcadınız. Siz hem dünya hem de ahiretiniz için büyük bir yatırımda bulundunuz. Bu vesileyle Cenabı Hak yapmış olduğunuz bu ticaretinizi mübarek eylesin.” dua ve temennilerinde bulundu.

Tören sonunda 263 hafıza hayırseverler tarafından verilen  edile bir tane gram altın hediye edildi.