08.08.2022

Valide Camii ve Terzi Mustafa Efendi 4-6 Yaş Kur'an Kursu Hizmete Açıldı

Bayburt’ta yapımı tamamlanan Valide Camii ve Cami Müştemilatında bulunan on sınıflı 4-6 Yaş Kur’an Kursu düzenlenen törenle açıldı.

Bayburt Merkez Şingah Mahallesi Kızıldağ Mevkiinde hayırsever Mangan Ailesi tarafından yaptırılan Valide Camii ve Cami Müştemilatında bulunan Terzi Mustafa Efendi 4-6 Yaş Kur’an Kursu düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan tören protokol konuşmaları ve dua ile devam etti.

Törende konuşan İl Müftüsü Hasan Başoğlu: Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar ederler.” buyuruyor. Yine Sevgili Peygamberimiz (sav) üç kişinin amel defterinin kapanmayacağını müjdeliyor. Bunlardan birisi sadakayı cariye bir diğeri de geride hayırlı bir evlat bırakmak. Mangan Ailesi güzel bir cami ve hemen caminin yanı başında son derece donanımlı ve modern bir 4-6 Yaş Kur’an Kursu inşa ederek çok güzel bir sadakayı cariye yaptılar. Çocuklarımızın küçük yaştan itibaren cami merkezli bir eğitim kurumunda vatana millete ve dini Mübin-i İslam’a hayırlı bireyler olarak yetişmelerine vesile olacaklar inşallah. Yine annelerinin vasiyetine üzerine bu güzel eseri inşa eden Mangan ailesi büyükleri, Mihmail ve Mustafa Mangan kardeşler anne ve babalarına olan sevgi sadakat ve muhabbetlerini en güzel şekilde ifade etmişlerdir. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Rabbim yaptıkları tüm hayırları kabul eylesin. Rabbim ahirete irtihal eden yakınlarına rahmet eylesin.” dedi.

Törende konuşan Bayburt Belediye başkanı Hükmü Pekmezci: “Eskiden kuzeyden Bayburt'a girildiği zaman Cami Süleymaniye Camii bizi karşılardı. Daha sonra Hazreti Ebubekir Camii bu görevi devraldı. Sonra Fatih Sultan Mehmet Camii ve şimdi de Valide Camii Bayburt’a gelen konukları karşılayacak. Bu eseri Bayburt halkına kazandıranlara yürekten teşekkür ediyorum.” dedi

Camilerimiz bu toprakların tapusudur.

Başkan Pekmezci: “Peygamber Efendimizin Kubada yaptırdığı mescit ve Kendisinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebi ile başlayan ve Anadolu'nun fethinden sonra yapılan bütün camiler bu toprakların birer tapularıydı.” ifadelerini kaydetti.

Camiler birlik, beraberlik ve dostluğun mekanlarıdır.

Pekmezci konuşmasına şöyle devam etti: “Camiler dostluğun, kardeşliğin, bir olmanın, beraber olmanın, omuz omuza vermenin mekanlarıdır. Burada zengin, fakir, işçi, işveren, yöneten, yönetilen aynı safta aynı gaye ile ibadet ediyor. Ben inanıyorum ki burada yapılan ibadetlerden bu güzel hizmeti yapanlarda hissedar olacaklar. Rabbim yaptıkları bu hayrı kabul eylesin.” dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan Bayburt Valisi Cüneyt Epcim: “Bugün bu güzel günde özellikle bir vasiyetin yerine gelmesi hususunda özel önem atfedilen bir durumla bir aradayız. Burada Mangan ailesi tarafından yapılan önemli bir eserinin açılışı yapmak üzere toplandık. Buradan Mangan Ailesine çok teşekkür ediyorum. Daha nice nice böyle hayırlı hizmetler yapmayı Allah’tan niyaz ediyorum.

Vali Epcim: “4-6 Yaş Kur’an kursların gelişimi bizleri çok memnun ediyor.”

Vali Epcim: “Çocukların Kur’an eğitimi alması için cami yanında yaptırılan binanın çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum. Bizler için en önemlisi de 4-6 Yaş Kur’an kurslarında eğitim alacak öğrencilerimizin gerçekten çok kaliteli bir ortama kavuşacak olmalarının mutluluğunu yaşıyoruz.

4-6 Yaş Kur’an kursları başta olmak üzere Kur’an kurslarının, imam hatip liselerinin, ilim ve irfan yuvalarının gelişimi bizleri çokça memnun etmekte bu memnuniyetimizi de buradan ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle annelerinin vasiyeti üzerine bu güzel eseri yapan Mustafa Mangan, Mihmail Mangan Bey ve ailelerine çok teşekkür ediyor, Bayburt halkının derin sevgi ve saygısını kendilerine iletiyor sizlere de hayırlı günler diliyorum.” Dedi.

Açılış törenine Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, eski Devlet Bakanı Faruk Özak, İl Müftüsü Hasan Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ayhan Bodur, Özel İdare Sekreteri Hayrettin Koçyiğit, Göç İdaresi Müdrü Hüsnü Yağmur, Camiyi yaptıran Mangan Ailesi adına Mihmail Mangan, Mustafa Mangan kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsicileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninin sonunda davetlilere yemek ikramı ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi.