03.06.2022

Vekaleten kurban tanıtım toplantısı düzenlendi

Bayburt İl Müftülüğü, "Türkiye Diyanet Vakfı 2022 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla Ankara'da düzenlenen "2022 Yılı Vekaletle Kurban Tanıtım Toplantısı"nda, 2022 yılında kurbanlarını Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) organizasyonuyla vekaleten kestirecek vatandaşlar için yurt içi ve yurt dışı fiyatları açıklandı.

Buna göre Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla vekaleten kurban kestirmek isteyen vatandaşlar için; yurt içinde vekaletle kurban kesim bedeli 2 bin 250 lira, yurt dışında vekaletle kurban kesim bedeli ise 1800 lira olarak belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde sürdürülecek vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonuna, il ve ilçe müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da destek verecek.

Bu kapsamda Bayburt İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Bayburt Şubesi ev sahipliğinde "2022 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenlendi.

Toplantıya Toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda İl Müftüsü Hasan Başoğlu, İl Müftü Yardımcısı Abdullah Aksoy, Aydıntepe İlçe Müftüsü Mustafa Kabaoğlu, Demirözü İlçe Müftüsü Fatih Samet Okumuş ve Müftülük personeli hazır bulundu.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hasan Başoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliği ile 1993 yılından beri vekaletle kurban organizasyonu düzenlenmektedir. Bu organizasyonda Din Görevlilerimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Geçtiğimiz yıllarda personelimiz bu sorumluluğunu güzel bir şekilde yerine getirmişir. Vakfımız aracılığıyla yurt içinde ve yurt dışında vekalet yoluyla kurban kestirmek isteyen vatandaşlarımıza rehberlik eden Din görevlilerimiz, kurban etlerinin mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırılması için azami gayret sarf etmiştir kendilerine şimdiden muvaffakiyetler diliyorum" dedi

Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi Tanıtım sunumunu yapmak için Kürsüye çıkan Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise vekaletle kurban organizasyonunun tarihi sürecine, hedeflerine ve dini ve insani boyuttaki etkilerine değindi.

Yılmaz, Başkanlığımıza yasa ile tevdi edilen "İbadet esasları ile ilgili işleri yürütmek” görevine istinaden mali ibadetlerin yerine getirilmesi hususunda halkımıza rehberlik etmek din görevlilerinin en önemli vazifesidir. Ülkemizin kurban potansiyelinin dini kurallara uygun olarak, yurt içinde ve yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimize ulaştırılmasında personelimize önemli bir sorumluluk düşmektedir.

Türkiye Diyanet Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığıyla 1993 yılından bu yana vekalet yoluyla kurban kesim programı düzenlemektedir. Bu organizasyonun amacı; Kurbanlarını vekalet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, Kurban etlerini daha fazla ihtiyaç sahibine ulaştırmak, Müslüman kardeşlerimizle bayram sevincini ve mutluluğunu paylaşmak, Mazlum, mağdur ve muhtaçlarla kardeşlik bağımızı kuvvetlendirmektir.”

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi kampanyası düzenleyerek hayırsever vatandaşlarımızın kurbanlarını usulüne uygun olarak hiçbir olumsuzluğa mahal vermeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Vakfımız Bu organizasyonu öncelikle Allah rızası, gönüllük esasıyla ve büyük bir titizlik ve şeffaflıkla yerine getirmektedir.

Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi Kampanyasının tanıtılması ve geniş kitlelere ulaştırılmasında en büyük görev Din Görevlilerine düşmektedir. Kurban ibadetinin manevi boyutunun yanında maddi ve sosyal ve boyutunun iyi anlatılması ve tanıtılması gerekmektedir. Özellikle Kur’an kursu öğreticilerine bu konuda çok büyük bir sorumluluk düşmektedir. Her bir öğreticimiz mahallesinde, köyünde ve bulunduğu yerde hanım kardeşlerimize bu kampanyayı duyurması ve iyi bir şekilde tanıtması gerekmektedir. Eğer bizler bu konuyu ihmal edersek büyük bir vebal altına girmiş oluruz.

Tarih boyunca en çok istismar edilen kavram “Din” olmuştur. Özellikle de zekat ve kurban gibi mali ibadetler çok fazla istismar edilmiştir. Eğer bizler bu sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirmezsek bu boşluğu dolduracak art niyetli gruplara fırsat vermiş oluruz. Yakın tarihe baktığımız zaman hain terör örgütü FETÖ aziz milletimizin zekat, fitre kurban ve daha nice değerlerini istismar etmiştir. Milletimizin zekat ve kurbanlarını hain emellerine alet etmiştir. Öğrenci okutacağız adı altında topladığı yardımlarla kendisine tek tip insan militan yetiştirmiştir. Aziz milletimizin üzerine bomba yağdıracak kadar hain nesil yetiştirmiştir. Bunun için çok dikkatli olmalıyız.” dedi.